Niepubliczna Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna "Tęczowa"

ul. Polna 13/13a, 97-300 Piotrków Trybunalski, tel.: 44 307-03-02

 • Depresja a seksualna sfera życia

  Depresja a seksualna sfera życia

  Okres jesienno – zimowy często nastraja nas melancholijnie. Niedobór słońca, ponura aura to czynniki, które mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. W tym czasie często mówimy o obniżeniu nastroju oraz ogólnym zniechęceniu. Faktycznie, ten okres bywa trudny. Również jest to czas wzmożonych objawów depresyjnych. Osoby borykające się z życiowymi trudnościami są bardziej podatne na rozwinięcie się zaburzeń nastroju. Najczęstszymi symptomami depresji jest znaczne obniżenie nastroju, nieadekwatny smutek do pojawiających się wydarzeń życiowych, bezsenność lub nadmierna senność, zaburzenia apetytu, zaburzenia w sferze popędowej.

  Osoby borykające się z tym zaburzeniem nie potrafią w pełni przeżywać radości, co nie oznacza że nigdy się nie uśmiechają. Depresja jest ciężką chorobą ale można z nią walczyć. Bywa tak, że otoczenie bagatelizuje pojawiające się sygnały oraz umniejsza przeżywany smutek przez osobę dotkniętą chorobą. To bardzo bolesne doświadczenia, które utwierdzają cierpiących w przekonaniu, że znaleźli się w sytuacji beznadziejnej, nasila się poczucie bycia nierozumianym przez innych oraz pojawia się coraz większa pustka. Bardzo ważne jest aby reagować jak najszybciej. Warto wspierać taką osobę, wysłuchać, czasami po prostu być. Depresja jest chorobą bardzo poważną, która wymaga specjalistycznej pomocy. Więc nie czekajmy aż coś się zmieni. Spróbujmy skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą, który pomoże podjąć odpowiednie kroki ku zdrowiu.

  Sfera seksualna jest ważnym aspektem naszego życia. Dla wielu par jest wyznacznikiem tego co dzieje się w związku. Jeśli w którymś momencie pojawiają się trudności, może budzić to niepokój. Niestety zdarza się, iż partnerzy nie potrafią rozmawiać na temat swoich potrzeb oraz obaw związanych z seksem. Osoba borykająca się z problemem w aspekcie seksualnym często wycofuje się z dotychczasowej aktywności. Rzutuje to na cały związek ale również indywidualnie na każdą z osób. Może skutkować to pojawieniem się konfliktowych sytuacji, trudności w komunikowaniu się, obniżeniem poczucia własnej wartości. Często zaburza to poczucie spełniania się w roli kobiety, bądź mężczyzny. Najgorszym scenariuszem jest rozpad związku. Często właśnie w sytuacji krytycznej kiedy między partnerami zaczynają pojawiać się tematy zmierzające do rozstania, podejmowana jest decyzja o podjęciu specjalistycznej konsultacji. Właśnie w tym momencie w gabinecie psychologa – seksuologa pojawiają się osoby, które chcą sobie pomóc. Często pierwsza wizyta jest bardzo dla nich trudna. Wiąże się z dużym stresem, napięciem i poczuciem wstydu. Jednakże wielu pacjentów w trakcie spotkania przyznaje, że żałują iż wcześniej nie spróbowali. Dzięki terapii pacjenci poznają przyczynę problemu oraz uczą się go pokonywać.

  Najczęstszymi problemami u mężczyzn są: hipolibidemia – czyli brak lub utrata pożądania seksualnego, zaburzenia erekcji – trudność w powstawaniu lub utrzymaniu erekcji niezbędnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku, wytrysk przedwczesny – niezdolność do opóźnienia wytrysku wystarczającego do zadowolenia z gry miłosnej.
  Natomiast u kobiet: hipolibidemia – brak lub utrata potrzeb seksualnych, zaburzenia podniecenia seksualnego – „brak reakcji genitalnej” z wiodącym objawem jakim jest suchość pochwy i trudność uzyskania lubrykacji, anorgazmia – brak orgazmu pomimo subiektywnie wysokiego poziomu podniecenia, intensywność odczuwania orgazmu jest zmniejszona lub opóźnione jest jego osiąganie w wyniki jakiejkolwiek stymulacji, dyspareunia i wulwodynia – zaburzenia seksualne związane z bólem.

  Nie bójmy się szukać pomocy, bo może to ocalić nasz związek i poprawić jakość życia seksualnego.

  W związku z powyższym, zachęcamy do skorzystania z porady psychologa bądź seksuologa.
  Zapisy do Poradni w Piotrkowie pod numerem tel.: 533-983-934
  Zapisy do Poradni w Bełchatowie pod numerem tel.: 531-487-061

  Napisz komentarz →

Zostaw opinię

Zrezygnuj z odpowiedzi