Niepubliczna Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna "Tęczowa"

ul. Polna 13/13a, 97-300 Piotrków Trybunalski, tel.: 44 307-03-02

Filia w Bełchatowie:
ul. 19 Stycznia 14, 97-400 Bełchatów, tel.: 531-48-70-61
 • W kilku słowach o trudnościach życia seksualnego

  W kilku słowach o trudnościach życia seksualnego

  Na przestrzeni lat znacznie zmieniło się postrzeganie seksualności człowieka. W większym stopniu zwracamy uwagę na jakość życia seksualnego. Aktualnie jesteśmy narażeni na silny stres i brak czasu na odpoczynek. Nasze codzienne funkcjonowanie przekłada się na wiele aspektów życia w tym aspekt seksualny. Coraz częściej brakuje nam siły i chęci do czerpania przyjemności z bycia z drugą osobą. Wynikiem tego może być znaczne pogorszenie relacji w sferze emocjonalnej oraz fizycznej. Ma to znaczący wpływ na to co dzieje się w naszych związkach i sypialniach, niestety skutki mogą prowadzić do zaburzeń seksualnych. Sprawność seksualna dla większości mężczyzn jest wyznacznikiem ich poziomu męskości. Trudności w tej sferze wiążą się często ze spadkiem samooceny oraz poczucia własnej wartości. Mogą doprowadzić do uciekania w pracę, co może stać się destrukcyjne i obciążające dla samego mężczyzny jak i dla jego rodziny lub partnerki. Dysfunkcje seksualne, z którymi borykają się mężczyźni to m.in.:
  * hipolibidemia – czyli brak lub utrata pożądania seksualnego,
  * zaburzenia erekcji – trudność w powstawaniu lub utrzymaniu erekcji niezbędnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku,
  * wytrysk przedwczesny – niezdolność do opóźnienia wytrysku wystarczającego do zadowolenia z gry miłosnej.
  Kobiety seksualność postrzegają przez pryzmat więzi emocjonalnej. Pogorszenie się jakości tej sfery często wiąże się z pojawieniem się obaw dotyczących związku oraz relacji. Kobiety mogą czuć się mniej wartościowe, co dotkliwie może wpływać na ogólne samopoczucie i samoocenę. U kobiet mogą pojawić się dysfunkcje seksualne takie jak:
  * hipolibidemia – brak lub utrata potrzeb seksualnych,
  * zaburzenia podniecenia seksualnego – „brak reakcji genitalnej” z wiodącym objawem jakim jest suchość pochwy i trudność uzyskania lubrykacji,
  * anorgazmia – brak orgazmu pomimo subiektywnie wysokiego poziomu podniecenia, intensywność odczuwania orgazmu jest zmniejszona lub opóźnione jest jego osiąganie w wyniki jakiejkolwiek stymulacji,
  * dyspareunia i wulwodynia – zaburzenia seksualne związane z bólem.
  Istotne jest to, że na powstawianie dysfunkcji seksualnych wpływa wiele czynników. Dzieli się je na cztery główne kategorie:
  – Czynniki biologiczne np. zmiany hormonalne, ogólny stan zdrowia
  – Czynniki psychologiczne np. samokontrola podczas aktywności seksualnej, przeżyte traumy, kompleksy, niska samoocena
  – Czynniki interpersonalne np. nieprawidłowa komunikacja, konflikty partnerskie
  – Czynniki społeczno-kulturowe np. status społeczno – ekonomiczny, dysfunkcyjne przekonania na temat seksualności, mity i stereotypy seksualne.
  Borykając się z problemami dotyczącymi życia seksualnego często staramy się odnaleźć złoty środek i uniknąć dokładnego poszukiwania przyczyny. Dostępność farmakoterapii znacznie zwiększyła się i dała nam możliwość „poradzenia sobie” z problematycznymi kwestiami. Jednakże często jest to tylko sposób doraźny na złagodzenie problemu. Trudno jest podjąć decyzję i wybrać się do specjalisty. Wymaga to przezwyciężenia wstydu oraz zdobycia się na odwagę. Jednakże bardzo często to właśnie za drzwiami gabinetu możemy znaleźć rozwiązanie i może okazać się, że przyczyny trudności są w naszej głowie.

  Napisz komentarz →

Zostaw opinię

Zrezygnuj z odpowiedzi